Opieka nad rodzicami – u nich czy we własnym domu?

Rodzice zajmują szczególne miejsce w naszym życiu. Najczęściej nie wyobrażamy sobie życia bez nich. W naszej świadomości są silni i dzielni, przez co możemy liczyć na nich w każdej sytuacji.

Niestety, z czasem te role się odwracają – to rodzice zaczynają potrzebować szczególnej opieki. Taka sytuacja bardzo często wzbudza w nas sporo wątpliwości. Część z nas posiada możliwość samodzielnego opiekowania się rodzicami.

Nie da się ukryć, że wiele osób uważa również, że to jedyna słuszna droga. Często jednak zaczynamy zastanawiać się, jakie miejsce będzie najodpowiedniejsze dla naszych rodziców. Z jednej strony mówi się, że nie wolno przesadzać starych drzew, więc chcemy, aby rodzice spokojnie spędzali starość w swoim rodzinnym domu.

Z drugiej jednak niewielu z nas może pozwolić sobie na porzucenie swojego dotychczasowego życia po to, by przeprowadzić się do domu rodziców i tam sprawować nad nimi opiekę. Kwestia ta staje się szczególnie problemowa w przypadku, gdy mieszkacie bardzo daleko od siebie. Powinieneś poważnie zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście tylko ty możesz zapewnić im właściwą opiekę.

Czasami wprawna opiekunka zrobi to lepiej. Pamiętaj też, że jeśli masz rodzeństwo, powinniście dzielić się obowiązkami po równo – nie możesz poświęcić swojego życia tylko dlatego, że pozostali członkowie rodziny nie poczuwają się do odpowiedzialności.