Kiedy rozważyć umieszczenie rodziców w domu spokojnej starości?

Dom spokojnej starości w umysłach wielu osób wywołuje bardzo negatywne skojarzenia. Uważamy, że do tego rodzaju placówki trafiają te starsze osoby, dla których nikt nie ma cierpliwości czy czasu. Nie powinniśmy poddawać się takiemu sposobowi myślenia. Czasami wykupienie dla bliskich miejsca w domu spokojnej starości okazuje się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na to, żeby zajmować się rodzicami czy dziadkami samodzielnie. Nikt nie może od ciebie wymagać, żebyś przeprowadził się czy zrezygnował z pracy po to, by otoczyć ich odpowiednią opieką. Pamiętaj, że jeśli zabraknie ci czasu, nikt nie będzie zadowolony – ani twój pracodawca, ani twoi najbliżsi, ani ty sam. Czasami zatroszczenie się o profesjonalną opiekę jest korzystniejsze w skutkach niż gdy starasz się wszystko załatwić w pojedynkę.

Weź pod uwagę dom spokojnej starości także w przypadku, gdy twoi bliscy potrzebują całodobowej lub specjalistycznej opieki. W tego rodzaju placówce będziesz mógł im ją zapewnić. Tymczasem niewielu z nas posiada odpowiednie kwalifikacje i dość czasu, by zadbać o to samemu. Nie miej wyrzutów sumienia, jeśli uznasz tego rodzaju rozwiązanie za najlepsze.